Hakkımızda


Gözde Un San.Tic.Ltd.Şti 1991 yılında Turgutlu'nun ilk un fabrikası olarak günlük 120 ton buğday kırma kapasitesi ile hizmete başladı. Yeni yatırımlarla kapasitesini artırarak İlk olmanın heyacanını hiç yitirmeden hep daha iyisini yapma arzusu ile yoluna devam eden Gözde Un günümüze geleneksel "Gözde Un" lezzetini taşırken hızla ilerleyen teknolojinin, ulusal standartların gereklerini, müşterilerinin beklentilerini gözardı etmeden yenilendi.  

Her yıl düzenli olarak yaptığı yatırımlarla buğday ve un depolama alanını genişleterek, üretim teknolojisinde bir dizi yenilikte günümüz standartlarını yakalayıp sektörde lider olma yolunda ilerlemektedir. Unda Kalite Kalitede İstikrar sloganıyla yoluna devam ederken "NİF UN" ,"EGE ZEYBEK","BUĞDAYCAN" ,"GÖZDE UN YEŞİL" markaları ile müşterilerine yeni lezzetler sunan Gözde Un halen 3.100 m2 kapalı olmak üzere toplam 16.696 m2 alanda hizmet vermekte kalite kontrol metotları ve ARGE çalışmalarıyla müşterilerine yeni ürünler sunmaya devam etmektedir. Geleneksel taş değirmende öğütülmüş tam buğday, mısır, çavdar ve arpa unları ile ekmeklik hazır un karışımları ve konsantre un karışımları ile ürün yelpazesini genişletmiştir. Tam un üretimi için yeni bir üretim hattı kurularak geleneksel taş değirmen lezzeti hijyenik koşullarda üretilerek sofralara sağlıklı, besin değeri yüksek unlu mamuller sunulmaktadır.  

Müşterilerine kaliteli hizmet güvenli ürün sunabilmek için ilgili yasa ve mevzuatlar uyarınca, teknolojik gelişmeler ışığında, üretici tüketici, tedarikçi ile uyum içinde çalışarak iş ahlakından ödün vermeden en iyiyi üretip daha iyiyi hedefleyen Gözde Un, müşterilerinin de desteği ile her geçen gün büyümeye devam etmektedir 

Misyonumuz


Ürün ve hizmet kalitemizle sektörde lider olmayı hedefleyerek kaliteli ve güvenilir ürünlerimizi müşterilerimize en sürdürülebilir koşullarla ulaştırmak.

Vizyonumuz


Müşteri beklentilerini karşılamak, aranılan kalitede ve güvenilirlikte ürün sunabilmek için ilgili yasa ve mevzuatlar uyarınca, teknolojik gelişmeler ışığında, üretici tüketici, tedarikçi ile uyum içinde iş ahlakından ödün vermeden en iyiyi üretip daha iyiyi hedeflemektir.